Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.
Studenti SUPŠ sv. Anežky České oživili velký závěsný obraz v lipenské elektrárně03. září 2019 20:20 / Autor: Monitor - redakce

Závěsný obraz v elektrárně lipenské přehrady, na kterém je zachyceno schéma turbíny elektrárny, je po výrazné opravě. Před prázdninami se o ni postarali studenti třetího ročníku oboru Klasická malba a nové technologie Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově.
„Jelikož elektrárna Lipno letos slaví 60 let od svého vzniku, obrátil se na naši školu její ředitel Martin Sobolík se žádostí o opravu zmíněného obrazu. Jedná se o dobovou malbu, autor není znám. Práce se zúčastnili studenti Ilona Sopóci, Maria Bogačevskaja, Jan Chlaň a vyučující Michal Rádl,“informuje ředitel školy Martin Busta.
Obraz o velikosti 2,4 x 5 m je dobovým artefaktem, který zároveň slouží jako názorné schéma elektrárny pro návštěvníky. Na opravě studenti pracovali pět dní. „Šlo konkrétně o vyztužení nosného rámu, podlepení proraženého místa, následného zatmelení vypadlé malby, vyčištění malby od povrchových nečistot a prachu, retuš a závěrečnou fixaci lakem,“vyjmenovává učitel Michal Rádl.
Ačkoliv se na oboru Klasická malba a nové technologie restaurování malby jako takové nevyučuje, v rámci odborné technologie kantoři studenty seznamují alespoň s některými jednoduchými restaurátorskými postupy. „Jde nám o to, aby naši studenti, když už se naučí namalovat obraz olejem na plátno, byli též schopni si jej v případě poškození sami opravit,“vysvětluje Michal Rádl a dodává: „Občas se na nás obrátí lidé s podobně poškozenými obrazy, jako byl ten z vodní elektrárny Lipno (většinou v menším formátu). Pokud se nejedná o památkově chráněný artefakt a my jsme schopni konkrétní obraz opravit, potom se snažíme pomoci. Tato oblast je sice spíše doplňkovou činností našeho oboru, studentům ale slouží rovněž jako praktická ukázka jedné z možných oblastí profesního uplatnění.“
V rámci studia na zmíněném oboru jsou učitelé schopni připravit zájemce o studium restaurování například na přijímací zkoušky na AVU. Studenti se učí zvládnout přesnou a pevnou figurální kresbu, která je k následnému studiu restaurování malby naprosto klíčová. Rovněž se ve třetím ročníku setkají s tvorbou kopie barokního obrazu.