Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.
Zázraky se i dnes dějí - Křížová hora nad Českým Krumlovem
12. dubna 2022 / Dalibor Uhlíř st.
O podvodnících a šmejdech
03. února 2022 / Jan Vaněček
Plešivec nebude mít starou fabriku, bude mít nové Penny (rešerše tehdy a nyní...)
02. února 2022 / Jan Bohdal
Přání krumlovského spisovatele Jana Vaněčka do nového roku 2022
27. prosince 2021 / Jan Vaněček
Vánoční zamyšlení
19. prosince 2021 / Jan Vaněček
Kasárna ve Vyšném aneb do třetice
18. října 2021 / Jan Vaněček
Bílá paní krumlovská
07. srpna 2021 / Jan Vaněček
První český (krumlovský) Národní výbor
24. července 2021 / Jan Vaněček
Parkování na Plešivci a špatný stav povrchů na tomto krumlovském sídlišti řeší město operativně dle požadavků, potřeb a kapacity. „V současné době zde nic nového neplánujeme,“ říká tisková mluvčí Petra Nestávalová
05. července 2021 / Jan Bohdal
Nejen o Šibeničním vrchu
02. července 2021 / Jan Vaněček
Poznámka k využití bývalých krumlovských kasáren
14. června 2021 / František Mikeš
Významné kulatiny režisérky Inge Švandové
24. května 2021 / Jan Vaněček
Blue Moon
08. března 2021 / Jan Vaněček
Ústavní soud a volby
05. února 2021 / František Mikeš
Poučení z případu Florián
21. ledna 2021 / Jan Bohdal
Pochybnosti nad investicí do čističky?
15. ledna 2021 / František Mikeš
Průtahy s kauzou Čapí hnízdo
11. ledna 2021 / František Mikeš
V krizi se projeví síla a efektivnost státu při eliminaci krizových jevů
06. ledna 2021 / František Mikeš
Hraniční pásmo
21. prosince 2020 / Jan Vaněček
Migrace a volby
13. listopadu 2020 / František Mikeš
Koupit nebo nekoupit ČOV a „Obchvatný kanál“?
20. června 2020 / Antonín Princ
OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ: Budoucnost ve světě ojedinělé open air divadelní scény v Českém Krumlově
08. června 2020 / František Mikeš
OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ: Quo vadis, otáčko?
08. června 2020 / Jan Vaněček
Povídka z knihy Veselosti z krumlovského Česka: Děda Šeda
31. května 2020 / Jan Vaněček
OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ: Reakce na vystoupení místostarosty Martina Háka v ČT k připravované opravě otáčivého hlediště
31. května 2020 / František Mikeš
K tématu nákupu čistírny odpadních vod
24. května 2020 / František Mikeš
Jak dál rozvíjet majetek města?
18. května 2020 / František Mikeš
Vzpomínka na Františka a Dagmar Vaněčkovy
14. května 2020 / Jan Vaněček
Ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová: Je důležité zachovat klid a dodržovat pravidla, která jsou nastavena. Jen tak to zvládneme
24. března 2020 / Jan Bohdal
Služby cestovního ruchu budou jednou z nejpostiženějších oblastí, říká VÁCLAV STÁREK
22. března 2020 / Vojtěch Berka
Dokument: KRIZOVÝ PLÁN KRUMLOVÁCI 2020
17. března 2020 / Vojtěch Němec, Václav Velek
Letiště České Budějovice – kouřová clona a kde je zdravý rozum?
07. února 2020 / Dalibor Uhlíř
Logistika se mění před očima, je potřeba se připravit na budoucí trendy!
20. ledna 2020 / Zdeňka Lovčí
Dělá to BUM! a město je na to bezzubé. Anebo ne?
02. prosince 2019 / Martin Střelec
Wintonovo dítě - Příběh židovské dívky
09. listopadu 2019 / Jan Vaněček
Potřebujeme opravdu Management Plán historického centra a podobné další studie?
01. listopadu 2019 / Jiří Čtvrtník
„Peníze tečou proudem do městské kasy.“
31. října 2019 / Zdeněk Duspiva
Otevřený dopis Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov
28. října 2019 / Jaroslav Berka
ROZHOVOR: Jiří Muk: Projekt Medialize it je o mezinárodní výměně zkušeností
27. září 2019 / Jiří Muk
Povídání o čističce a fajnym chłopakovi
21. září 2019 / Jan Vaněček
Finanční úřad v Kaplici neskončí
23. srpna 2019 / Pavel Talíř
Dopisové přítelkyně (Pen Friends)
16. července 2019 / Jan Vaněček
Milí Krumlováci, rozmohl se nám tady takový nešvar...
29. května 2019 / Jaroslav Berka
Umělci média potřebují - projekt UNES-CO Kateřiny Šedé a jeho mediální ohlasy
26. dubna 2019 / Zdeněk Duspiva
Jak dál s rozvojovým fondem?
25. února 2019 / Zdeněk Duspiva
Gymnázium v Kaplici má šanci
18. února 2019 / Zdeňka Lovčí
Připomínky opozičních zastupitelů k materiálu zastupitelstva o koupi ČOV [DOKUMENT]
17. února 2019 / ČK opozice
Podnikat během studia?
09. února 2019 / Zdeňka Lovčí
Rozpočet města v rozporu s přáním koalice
03. ledna 2019 / Miroslav Máče
Vyjádření českokrumlovské koalice k memorandu opozice ze dne 27. 11. 2018 [DOKUMENT]
03. ledna 2019 / ČK koalice
Co mne napadá? Kultura je péče o duši
14. prosince 2018 / Jan Vaněček
ROZHOVOR: Ředitelka GEU Kaplice Zdeňka Lovčí: Rodinná atmosféra na škole není žádné klišé
12. prosince 2018 / Jan Bohdal
(Také) českokrumlovský spisovatel a lékař Ladislav Ptáček by se letos dožil 110 let
29. listopadu 2018 / Jan Vaněček
Volbami to nekončí. Naopak
10. října 2018 / Jaroslav Berka
Divadlo s nejvyšším stropem
14. září 2018 / Jan Vaněček
Pozoruhodný říční druh: NEOVODÁK
13. září 2018 / Václav Král
Český Krumlov a UNESCO & UNES-CO
07. září 2018 / Jan Vaněček
Stanovisko ke kopírování části programu politických stran před komunálními volbami
07. září 2018 / Petr Šandera
Jak se žilo, žije a hlavně jak se nám občanům bude v Českém Krumlově žít?
16. srpna 2018 / Jiří Čtvrtník
Recept nejen pro Krumlováky: Mám málo peněz – co s tím?
04. června 2018 / Markéta Drdová
K projektu Unes-Co Kateřiny Šedé
12. dubna 2018 / Václav Král
Našemu městu chybí již řadu let vizionář
23. února 2018 / Miroslav Páral
ROZHOVOR: Jak podpořit zaměstnanost pracovníků v Krumlově? Nástroje jsou omezené, uvědomuje si Město Český Krumlov
09. února 2018 / Jan Bohdal
ROZHOVOR: Prakticky nevidím rozdíl v kvalitě výuky v Kaplici v porovnání s tím, jak se předměty učí na vysoké škole, říká ředitel kaplického gymnázia, ekonomické školy a učiliště Ladislav Šolc
26. ledna 2018 / Jan Bohdal
Krumlováci: Chceme vědět, jak se vám ve městě žije
30. prosince 2017 / Jaroslav Berka
Český Krumlov FREE.......
28. prosince 2017 / Zdeněk Duspiva
PŘEČETLI JSME ZA VÁS: Cíl dopravní koncepce města Český Krumlov: Integrace hromadné dopravy
26. prosince 2017 / Jan Bohdal
Můj opojný Český Krumlov
26. prosince 2017 / Václav Král
ROZHOVOR: Ředitelka GEU Kaplice Zdeňka Lovčí: Rodinná atmosféra na škole není žádné klišé12. prosince 2018 12:04 / Autor: Jan Bohdal Jste čerstvě ve funkci ředitelky střední školy v Kaplici. Co vás vedlo k rozhodnutí, přihlásit se do výběrového řízení na tuto funkci? Již několik let mě trápí, jak moje alma mater stagnuje, a jak už jsem jednou zmínila, moje rozhodnutí nebylo spontánní, dlouho jsem zvažovala rizika i pozitiva pozice ředitelky G, SOŠE a SOU. Ke konečnému rozhodnutí mě přivedla moje kamarádka, která mě utvrdila v tom, že pokud chci něco změnit, nestačí jen si stěžovat a kritizovat. Musím se sama pokusit s tím něco udělat. Situace střední školy v Kaplici není jednoduchá, dá se říct, že se v poslední době dala označit za kritickou, zejména z hlediska jedné ze složek, gymnázia. Cítíte se spíše jako krizová manažerka nebo ředitelka školy s jasnými pozitivními vizemi pro rozvoj? Jako krizová manažerka s pozitivní vizí. Chci věřit, že se škola vzchopí. Jinak bych tuto práci dělat nemohla. Blíží se další kolo přijímacích zkoušek, na co byste nalákala nové studenty? Proč by měli studovat právě v Kaplici? Jako matka dvou dcer, které studovaly na kaplické škole, můžu všem rodičům naši školu vřele doporučit. Malá škola totiž přináší velké možnosti, jak pro žáky, tak i pro učitele. Můžeme s žáky individuálně pracovat – přechod ze základní na střední školu není totiž zrovna jednoduchý, všichni žáci se mohou zapojit do různých mezinárodních projektů a moderních výukových programů, což na větších školách nelze. Menší počet žáků ve třídách vnímá náš nový učitel anglického jazyka jako luxus, protože má velký prostor k individuální výuce, žáci více v hodinách komunikují. Zároveň bych chtěla zdůraznit, že rodinná atmosféra na škole není žádné klišé. Snažíme se, aby mezi žáky navzájem a mezi žáky a učiteli panovalo příznivé klima založené na vzájemné úctě a respektu. Ne ovšem na úkor náročnosti studia, o čem např. svědčí i to, že momentálně usilujeme o získání ECDL akreditace, tj. že získáme licenci k udílení mezinárodně uznávaných certifikátů ECDL (digitální znalosti a dovednosti). Jako jedna z mála jihočeských škol se každoročně zapojujeme do projektu JA Firma rozvíjející podnikatelské kompetence žáků. Co se týče učebních oborů, nabízíme takové obory, jejichž absolventi jsou velmi žádaní na trhu práce – kuchař- číšník, automechanik, strojní mechanik – zámečník, opravář zemědělských strojů. Tyto profese postrádají i kaplické firmy či firmy z blízkého okolí. A ještě taková poznámka pro rodiče – máte děti doma, pod dohledem, nemusí každý den brzy vstávat, nebo dokonce přespávat na internátě J Cestou, jak zatraktivnit studium v Kaplici, mohou být odborná zaměření studia a návaznost na místní podnikatele a firmy. Souhlasíte? Ano, jistě. Touto cestou se chci ubírat. Obnovili jsme spolupráci s firmou Engel a plánujeme setkání u kulatého stolu s firmami, které by chtěly s naší školou spolupracovat. Ale pro obor Obchodní akademie je důležitá i spolupráce s bankami, již teď intenzivně spolupracujeme s Českou spořitelnou. Jak konkrétně Město Kaplice a jeho vedení pomáhá s provozem a rozvojem střední školy? To, že cítíme podporu Města Kaplice, je pro nás jako školu velmi důležité. Město nám pomohlo prolomit ledy mezi námi a kaplickými ZŠ, investuje do oprav budovy G, SOŠE v Linecké ulici, poskytuje žákům náborové i prospěchové stipendium, pomáhá nám s náborovými akcemi. Je to super. Důležité pro budoucnost školy pravděpodobně bude spolupráce s místními základními školami, kterých je zde hned několik. Jak nyní spolupracujete a jak si dokážete představit zlepšení komunikace a spolupráce? Jak už jsem zmínila, komunikace se podstatně zlepšila. Každoročně pořádáme pro ZŠ různé akce, zveme žáky i z ostatních spádových škol k nám do školy na projektové dny, letos jsme ve spolupráci s firmou Engel zorganizovali exkurzi ve firmě a v naší škole, nebo naši učitelé vyučují na ZŠ. V lednu budeme organizovat přijímací zkoušky nanečisto, aby si deváťáci vyzkoušeli své schopnosti, ale i pevnost svých nervů při přijímacím řízení. Popište strukturu oborů střední školy, jak si je představujete do budoucna tak, aby škola prosperovala co nejlépe? Kaplická střední škola má maturitní obory soustředěné v Linecké ulici, učební obory v Pohorské. Toto rozmístění chci takto ponechat. V rámci maturitních oborů budu usilovat o otevření technicko- ekonomických oborů. Co se týče učebních oborů, zde bych chtěla více využít potenciál oboru kuchař-číšník a učňovského střediska Slovanský dům. Nadále budu podporovat ostatní učební obory především intenzivnější spoluprací s firmami a modernizací učeben. Za rozhovor děkuje Jan Bohdal