Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.
Zázraky se i dnes dějí - Křížová hora nad Českým Krumlovem
12. dubna 2022 / Dalibor Uhlíř st.
O podvodnících a šmejdech
03. února 2022 / Jan Vaněček
Plešivec nebude mít starou fabriku, bude mít nové Penny (rešerše tehdy a nyní...)
02. února 2022 / Jan Bohdal
Přání krumlovského spisovatele Jana Vaněčka do nového roku 2022
27. prosince 2021 / Jan Vaněček
Vánoční zamyšlení
19. prosince 2021 / Jan Vaněček
Kasárna ve Vyšném aneb do třetice
18. října 2021 / Jan Vaněček
Bílá paní krumlovská
07. srpna 2021 / Jan Vaněček
První český (krumlovský) Národní výbor
24. července 2021 / Jan Vaněček
Parkování na Plešivci a špatný stav povrchů na tomto krumlovském sídlišti řeší město operativně dle požadavků, potřeb a kapacity. „V současné době zde nic nového neplánujeme,“ říká tisková mluvčí Petra Nestávalová
05. července 2021 / Jan Bohdal
Nejen o Šibeničním vrchu
02. července 2021 / Jan Vaněček
Poznámka k využití bývalých krumlovských kasáren
14. června 2021 / František Mikeš
Významné kulatiny režisérky Inge Švandové
24. května 2021 / Jan Vaněček
Blue Moon
08. března 2021 / Jan Vaněček
Ústavní soud a volby
05. února 2021 / František Mikeš
Poučení z případu Florián
21. ledna 2021 / Jan Bohdal
Pochybnosti nad investicí do čističky?
15. ledna 2021 / František Mikeš
Průtahy s kauzou Čapí hnízdo
11. ledna 2021 / František Mikeš
V krizi se projeví síla a efektivnost státu při eliminaci krizových jevů
06. ledna 2021 / František Mikeš
Hraniční pásmo
21. prosince 2020 / Jan Vaněček
Migrace a volby
13. listopadu 2020 / František Mikeš
Koupit nebo nekoupit ČOV a „Obchvatný kanál“?
20. června 2020 / Antonín Princ
OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ: Budoucnost ve světě ojedinělé open air divadelní scény v Českém Krumlově
08. června 2020 / František Mikeš
OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ: Quo vadis, otáčko?
08. června 2020 / Jan Vaněček
Povídka z knihy Veselosti z krumlovského Česka: Děda Šeda
31. května 2020 / Jan Vaněček
OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ: Reakce na vystoupení místostarosty Martina Háka v ČT k připravované opravě otáčivého hlediště
31. května 2020 / František Mikeš
K tématu nákupu čistírny odpadních vod
24. května 2020 / František Mikeš
Jak dál rozvíjet majetek města?
18. května 2020 / František Mikeš
Vzpomínka na Františka a Dagmar Vaněčkovy
14. května 2020 / Jan Vaněček
Ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová: Je důležité zachovat klid a dodržovat pravidla, která jsou nastavena. Jen tak to zvládneme
24. března 2020 / Jan Bohdal
Služby cestovního ruchu budou jednou z nejpostiženějších oblastí, říká VÁCLAV STÁREK
22. března 2020 / Vojtěch Berka
Dokument: KRIZOVÝ PLÁN KRUMLOVÁCI 2020
17. března 2020 / Vojtěch Němec, Václav Velek
Letiště České Budějovice – kouřová clona a kde je zdravý rozum?
07. února 2020 / Dalibor Uhlíř
Logistika se mění před očima, je potřeba se připravit na budoucí trendy!
20. ledna 2020 / Zdeňka Lovčí
Dělá to BUM! a město je na to bezzubé. Anebo ne?
02. prosince 2019 / Martin Střelec
Wintonovo dítě - Příběh židovské dívky
09. listopadu 2019 / Jan Vaněček
Potřebujeme opravdu Management Plán historického centra a podobné další studie?
01. listopadu 2019 / Jiří Čtvrtník
„Peníze tečou proudem do městské kasy.“
31. října 2019 / Zdeněk Duspiva
Otevřený dopis Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov
28. října 2019 / Jaroslav Berka
ROZHOVOR: Jiří Muk: Projekt Medialize it je o mezinárodní výměně zkušeností
27. září 2019 / Jiří Muk
Povídání o čističce a fajnym chłopakovi
21. září 2019 / Jan Vaněček
Finanční úřad v Kaplici neskončí
23. srpna 2019 / Pavel Talíř
Dopisové přítelkyně (Pen Friends)
16. července 2019 / Jan Vaněček
Milí Krumlováci, rozmohl se nám tady takový nešvar...
29. května 2019 / Jaroslav Berka
Umělci média potřebují - projekt UNES-CO Kateřiny Šedé a jeho mediální ohlasy
26. dubna 2019 / Zdeněk Duspiva
Jak dál s rozvojovým fondem?
25. února 2019 / Zdeněk Duspiva
Gymnázium v Kaplici má šanci
18. února 2019 / Zdeňka Lovčí
Připomínky opozičních zastupitelů k materiálu zastupitelstva o koupi ČOV [DOKUMENT]
17. února 2019 / ČK opozice
Podnikat během studia?
09. února 2019 / Zdeňka Lovčí
Rozpočet města v rozporu s přáním koalice
03. ledna 2019 / Miroslav Máče
Vyjádření českokrumlovské koalice k memorandu opozice ze dne 27. 11. 2018 [DOKUMENT]
03. ledna 2019 / ČK koalice
Co mne napadá? Kultura je péče o duši
14. prosince 2018 / Jan Vaněček
ROZHOVOR: Ředitelka GEU Kaplice Zdeňka Lovčí: Rodinná atmosféra na škole není žádné klišé
12. prosince 2018 / Jan Bohdal
(Také) českokrumlovský spisovatel a lékař Ladislav Ptáček by se letos dožil 110 let
29. listopadu 2018 / Jan Vaněček
Volbami to nekončí. Naopak
10. října 2018 / Jaroslav Berka
Divadlo s nejvyšším stropem
14. září 2018 / Jan Vaněček
Pozoruhodný říční druh: NEOVODÁK
13. září 2018 / Václav Král
Český Krumlov a UNESCO & UNES-CO
07. září 2018 / Jan Vaněček
Stanovisko ke kopírování části programu politických stran před komunálními volbami
07. září 2018 / Petr Šandera
Jak se žilo, žije a hlavně jak se nám občanům bude v Českém Krumlově žít?
16. srpna 2018 / Jiří Čtvrtník
Recept nejen pro Krumlováky: Mám málo peněz – co s tím?
04. června 2018 / Markéta Drdová
K projektu Unes-Co Kateřiny Šedé
12. dubna 2018 / Václav Král
Našemu městu chybí již řadu let vizionář
23. února 2018 / Miroslav Páral
ROZHOVOR: Jak podpořit zaměstnanost pracovníků v Krumlově? Nástroje jsou omezené, uvědomuje si Město Český Krumlov
09. února 2018 / Jan Bohdal
ROZHOVOR: Prakticky nevidím rozdíl v kvalitě výuky v Kaplici v porovnání s tím, jak se předměty učí na vysoké škole, říká ředitel kaplického gymnázia, ekonomické školy a učiliště Ladislav Šolc
26. ledna 2018 / Jan Bohdal
Krumlováci: Chceme vědět, jak se vám ve městě žije
30. prosince 2017 / Jaroslav Berka
Český Krumlov FREE.......
28. prosince 2017 / Zdeněk Duspiva
PŘEČETLI JSME ZA VÁS: Cíl dopravní koncepce města Český Krumlov: Integrace hromadné dopravy
26. prosince 2017 / Jan Bohdal
Můj opojný Český Krumlov
26. prosince 2017 / Václav Král
ROZHOVOR: Prakticky nevidím rozdíl v kvalitě výuky v Kaplici v porovnání s tím, jak se předměty učí na vysoké škole, říká ředitel kaplického gymnázia, ekonomické školy a učiliště Ladislav Šolc26. ledna 2018 15:13 / Autor: Jan Bohdal
Ladislav Šolc řídí gymnázium, střední ekonomickou školu a střední odborné učiliště přes dva měsíce a již stačil nasát atmosféru školy. Hovořili jsme s ním o přijímacích zkouškách, aktuálních úkolech i budoucích vizích. Jan Bohdal, redaktor (JB): Řídíte školu, která je složena z několika oborů a je v ní gymnázium, střední ekonomická škola i odborné učiliště. Setkal jste se už někdy s takovým modelem, a jak je tento funkční? Ladislav Šolc, ředitel GEU (LŠ): Dneska je integrace moderní úplně ve všech odvětvích, oborech, školství nevyjímaje. Když nabídnete víc produktů, tak máte větší šanci přílivu zájemců. Na druhé straně je to obrovský tlak a duševní vypětí na učitele a řídící pracovníky. JB: S jakým cílem jste před dvěma měsíci vstoupil do funkce ředitele kaplické střední školy? A jak jste spokojen s výukou? LŠ: Mým úkolem je nyní hlavně naplnění dvou tříd, to jsem řekl už několikrát. Udělal jsem už tři inspekční návštěvy a to v hodinách ekonomiky, němčiny a angličtiny, což jsou oblasti, kterým rozumím. Byl jsem velmi spokojen a prakticky nevidím rozdíl v kvalitě výuky v Kaplici v porovnání s tím, jak se předměty učí na vysoké škole. JB: Objevovaly se informace, že někteří rodiče zpochybňovali kvalitu výuky...   LŠ: Po zjištění všech skutečností a po absolvování inspekčních návštěv takové informace naprosto odmítám. A také v reakci na tyto ohlasy škola publikuje na webových stránkách profily svých učitelů, aby si čtenáři z Kaplicka i Budějovicka mohli přečíst, co naši učitelé umí, na co jsou kvalifikováni a v jakých oblastech se profilují. JB: Budete iniciovat setkání třeba s rodiči a žáky tak, jak jste naznačil při úvodním setkání s občany v Kaplici? Mluvil jste o tom, že budete navštěvovat základní školy.  LŠ: To už jsem udělal. Navštívil jsem dvanáct devátých tříd základních škol. Kromě spádové oblasti Kaplicka jsem byl na Lipensku, ale také v Českých Budějovicích. Je to taková bitva v marketingu. Musíte do škol osobně jít, oslovit a jít s kůží na trh.  JB: Na začátku jste mluvil o vašem prioritním úkolu, naplnění dvou tříd. Na to je třeba nějaký plán. Jaký je ten Váš? LŠ: Ano, naplnění dvou tříd a to jedné na gymnáziu a jedné na střední ekonomické škole. Jedná se o třicet čtyři studentů. Zapojil jsem vlastní nápady a jednal doslova tváří v tvář. Mluvil jsem přímo s žáky základních škol. Stalo se mi například v Loučovicích, že jedna z dívek přiběhla ke stolku po mém vystoupení a řekla mi: „Budějovice škrtám, jdu k vám!“ Z toho jsem viděl, že takový přístup „face to face“ zafungoval a některé žáky se nám podařilo motivovat k tomu, aby přemýšleli o studiu na naší škole. Kolik studentů skutečně odevzdá zápisové lístky, to samozřejmě nemůžeme vědět. Spolupracujeme ale se zastupiteli a radou města Kaplice a snažíme se sestavit přehled vážných zájemců o studium. Nenecháváme nic náhodě. Rodiče volají a ptají se. Snažíme se jim ze všech sil předat všechny informace a kvalifikovaně poradit. JB: Vypadá to na hladký průběh, ale ze znalosti situace vím, že škola řeší právě problémy s nedostatkem studentů… LŠ: To je pravda a od toho tu jsem, abych s tím něco udělal. Překvapilo mě, že v některých blízkých obcích prý ani nevědí, že střední škola v Kaplici existuje. To mi přijde neuvěřitelné, protože zdejší obory mají velmi bohatou tradici. Je ale nutné dodat, že žáci sice v rámci výuky vyslechli prezentaci naší školy, ale doma už to, tak nějak, zapomněli říct rodičům. Takže jsme se zaměřili na jednání s rodiči. JB: S náborem studentů souvisí den otevřených dveří. Jaký byl ten váš na kaplickém GEU a jak se na něm podíleli studenti? LŠ: Nutno poznamenat, že jsme měli pozvány studenty gymnázia, kteří mě už při mé úvodní prezentaci potom, co jsem nastoupil do funkce ředitele GEU, příjemně potěšili svými prezentačními schopnostmi, rétorickými dovednostmi a asertivitou. Pochopitelně se projevili také studenti ekonomické školy. Ale už před dnem otevřených dveří rostl zájem žáků jako houby po dešti. Věřím, že v polovině února budeme díky již zmíněné spolupráci s vedením města Kaplice vědět, jaký je skutečný zájem o studium. Na začátku března to pak bude definitivní číslo. JB: Proč by studenti měli jít studovat zrovna do Kaplice? Studuje se tady dobře? Jsou tady pro to podmínky? LŠ: Je pravda, že ta škola má obrovskou tradici. S kýmkoliv jsem hovořil, tak byl s touto školou spokojen, a kdo ji absolvoval, dosáhl kariéry. Ve firmách či neziskových organizacích. Jsou to lidé kolem čtyřicítky, rodiče současných žáků. Udělám všechno pro zachování této tradice. Pevně věřím ve své schopnosti a v týmovou práci s kolegy ve škole, s panem starostou a místostarostou, radními, zastupitelstvem a krajským úřadem. To jsou faktory, které nám dávají předpoklad pozitivního výsledku. JB: Hovoříme o škole, výuce, studiu. Jaké jsou příležitosti pro studenty potom, co absolvují? LŠ: Jsme v kontaktu s podnikateli v naší blízkosti, protože i rodiče pochopitelně zajímá, jaké budou mít jejich děti uplatnění. Na Kaplicku komunikuji s několika firmami, pracovní příležitosti jsou zde rozmanité a například firma Engel podporuje naše učební obory. Velmi si toho vážím a přál bych si rozšíření této spolupráce o další obory. Byla by to příležitost například pro naše studenty logistiky. JB: Hovořím s Vámi sice jako s ředitelem, ale už dříve jste uvedl, že se chcete zapojit přímo do výuky. Už jste při tom všem shonu s přípravami přijímacích zkoušek a náborů našel čas? LŠ: V sudém týdnu mám dvě hodiny ekonomiky týdně a dvě hodiny tělocviku a v lichém týdnu mám čtyři hodiny tělocviku. Dalo by se říct, že jsem poznal i kvalitu, učím ekonomiku kuchaře a číšníky. Jsem potěšen, že naši studenti dokáží přemýšlet prakticky. Mají obchodní myšlení, mají obchodního ducha a myslím si, že jsou schopni samostatně přemýšlet. To je základ všeho. JB: Až se přežene období přijímaček, máte nějaký další cíl, kam by se střední škola v Kaplici měla nasměrovat? LŠ: Pokud se podaří naplnit dvě třídy, jak je v plánu, chci trochu proměnit portfolio předmětů zejména v rámci ekonomické školy. Chtěl bych zavést předmět management a v plánu je také nový obor cestovní ruch. Pro výuku managementu uděláme výběrové řízení a vybereme takového lektora, který bude splňovat všechny požadavky, které právě předmět management vyžaduje. Musí mít dostatečnou praxi, minimálně vysokoškolské vzdělání a také například zkušenosti ze zahraničních stáží. Ideální bude i znalost angličtiny a v našem prostředí samozřejmě němčiny, vzhledem k řadě firem, které mají své mateřské společnosti v Rakousku či Německu. Ve spolupráci s místními firmami totiž vidím budoucnost. Rozhovor vedl Jan Bohdal